RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MELAYU ( MODEL KONSTRUKTIVISME )
Nama : Nur Syaffiqah Syazza Binti Azli D 20111047479
Tingkatan : 4 Zuhrah
Bilangan Pelajar : 24
Orang
Tarikh : 24 Julai 2014
Masa : 9.00 pagi – 10.40 pagi
Tema : Amalan Gaya Hidup Sihat
Tajuk : Kesan negatif pengambilan makanan
tidak seimbang dan langkah mengatasinya
Genre : Karangan
Model : Konstruktivisme
Bidang : Maklumat
Hasil Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
|
Huraian Hasil Pembelajaran
|
HPU
7.0 Mendapatkan maklumat daripada
pelbagai sumber yang didengar, dibaca, dan ditonton.
HPK
7.1 Mengenal pasti dan menyatakan gambaran keseluruhan,
idea utama dan isi penting, dan isi relevan tentang bahan yang didengar,
dibaca, dan ditonton
|
ARAS 2 ( iii )
Membandingkan pernyataan fakta dan pandangan
untuk mendapatkan maklumat yang tepat tentang sesuatu perkara dan isu.
|
Objektif
:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat menulis karangan yang mengandungi
350 patah perkataan berkenaan kesan negatif
pengambilan makanan tidak seimbang dan dua perenggan berkenaan langkah –
langkah mengatasinya.
Kemahiran Bahasa : Mendengar, menulis dan bertutur.
Sistem Bahasa : Kosa kata dan istilah.
Pengisian Kurikulum : Ilmu bahasa Melayu dan sosial
Nilai murni : Bekerjasama, ketekunan, toleransi, keyakinan
Ilmu : Sosial dan kemasyarakatan.
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran berfikir secara kreatif, menghubungkait dan kemahiran berfikir secara
kritis.
Pengetahuan sedia ada :
i.
Murid
mengetahui tentang jenis – jenis makanan segera dan makanan yang tidak
seimbang.
ii.
Murid
mengetahui teknik menulis perenggan karangan yang baik.
Alat dan bahan bantu mengajar :
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja ( Peta Minda )
iii.
Marker
Fasa/Isi pembelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
ABM/KBT/Nilai
|
Set Induksi
5 ( minit )
Menarik minat pelajar
Sosial :
i.
Guru bertanyakan khabar kepada murid.
ii.
Guru bersoal jawab berkenaan makanan seimbang
Guru menguji
pengetahuan murid berkenaan zat dalam makanan.
|
i.
Guru menunjukkan gambar makanan segera dan makanan tidak seimbang
ii.
Murid memberi respons terhadap gambar rangsangan yang dilukis oleh guru
iii.
Guru menjelaskan topik pembelajaran pada hari tersebut.
|
ABM/BBM :
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja ( Peta Minda )
iii.
Marker
KBT :
Kemahiran
menghubungkait.
Nilai:
Keberanian
|
Fasa 1 : Orientasi
( 15 minit )
Menetapkan
hala tuju pembelajaran
Gambar rajah makanan seimbang :
i.
Lemak
ii.
Protein
iii.
Mineral dan
vitamin
iv.
Karbohidrat
|
i.
Guru menjelaskan tentang zat – zat yang terkandung dalam piramid makanan
secara terperinci.
ii.
Murid menjelaskan tentang jenis zat yang mereka ambil setiap hari.
iii.
Guru mengaitkan kepentingan makan mengikut piramid makanan dengan
pembelajaran pada hari tersebut.
|
ABM/BBM :
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja ( Peta Minda )
iii.
Marker
KBT:
i. Kemahiran berfikir secara
kritis (menganalisis - mengkaji keputusan berdasarkan fakta).
- Murid dan guru menjana
idea.
Nilai:
i. Keberanian.
ii. Kerjasama.
iii. Rasional.
|
Fasa
2 : Pencetusan idea
(
15 minit )
Pelajar bertukar-tukar pengalaman dan
menambah pengetahuan
sedia ada
Bercerita :
i.
Guru bercerita serba sedikit berkenaan kesan
pengambilan makanan tidak seimbang.
ii.
Guru menjelaskan tentang penyakit yang akan
dihadapi oleh masyarakat yang tidak mengamalkan pemakanan seimbang
·
Obesiti – glukos lebih daripada paras normal
dalam darah
·
Diabetes – makanan manis
·
Sakit jantung/strok – kolesterol
·
Ostesporosi – Kalsium tidak mencukupi.
·
Tekanan darah tinggi – ginjal tidak berfungsi,
garam berlebihan.
iii.
Guru menyatakan tentang langkah – langkah
mengatasi pengambilan makanan seimbang.
·
Peranan kerajaan
·
Kempen
·
Pengambilan makanan berzat
·
Peranan ibu bapa
|
i.
Guru memastikan murid memahami dan memperoleh ilmu berkenaan kesan disebabkan
pengambilan makanan tidak seimbang.
ii.
Guru bersoal jawab dengan murid berkenaan contoh tambahan tentang
penyakit yang akan dihidapi jika tidak menjaga pemakanan.
iii.
Guru meminta murid memberikan pandangan tentang langkah – langkah
mengatasi pengambilan makanan tidak seimbang.
|
ABM
:
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja ( Peta Minda )
iii.
Marker
KBT
:
i. Kemahiran berfikir secara
kritis (menganalisis - mengkaji keputusan berdasarkan fakta).
- Murid dan guru
menganalisis tentang penyakit dan kesan
makanan tidak seimbang.
Nilai:
i. Keberanian.
ii. Keyakinan.
|
Fasa
3 : Penstrukturan semula
(
20 minit )
Menyusun semula
pengetahuan hasil percampuran idea lama dengan idea baru
Membentuk skema pengalaman baharu
i.
Guru membincangkan tentang kesan pengambilan makanan tidak seimbang.
(contoh jawapan)
ii.
Guru menjelaskan tentang langkah mengatasi pengambilan makanan tidak
seimbang
Guru mengulangkaji tentang
cara menulis perengggan karang yang baik.
|
i.
Guru meminta murid membentuk kepada 4 kumpulan.
ii.
Guru mengulang semula tentang pengetahuan murid berkenaan kesan
pengambilan makanan tidak seimbang serta maklumat tambahan yang telah
dibincangkan.
iii.
Murid diminta untuk berbincang tentang 2 kesan pengambilan makanan tidak
seimbang dan 2 langkah mengatasi pengambilan makanan tidak seimbang
iv.
Murid diminta membuat perenggan berdasarkan isi yang telah mereka
perolehi.
|
ABM/BBM
:
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja ( Peta Minda )
iii.
Marker
KBT
:
i. Kemahiran berfikir secara
kreatif (menjana idea- melahirkan idea).
- Murid memproses maklumat yang diberi dan
mencerakinkan secara mudah mengikut kehendak soalan
Nilai:
i. Berdikari
ii. Kerjasama.
iii. Bertanggungjawab.
|
Fasa 4 : Aplikasi idea
( 20 minit )
Melaksanakan tugasan dalam situasi
Pembentangan individu berkenaan
i.
Kesan pengambilan makanan tidak seimbang.
Langakah mengatasi pengambilan makanan tidak seimbang.
|
i.
Guru kemudiannya meminta setiap wakil murid secara sukarela berkongsi
tentang isi karangan yang telah mereka bina.
ii.
Hasil kerja pelajar dianalisa dan ditambah baik sekiranya terdapat
beberapa kekurangan.
iii.
Hasil kerja murid ditampal dalam buku latihan subjek Bahasa Melayu
sebagai tanda menghargai komitmen mereka.
|
ABM/BBM
:
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja ( Peta Minda )
iii.
Marker
KBT
:
i. Kemahiran berfikir secara
kreatif (menjana idea- menyumbangkan pendapat).
- Pembentangan hasil kerja oleh murid.
Nilai:
i.Bekerjasama.
ii. Berani
iii. Berdikari
|
Penutup
(
5 minit )
Membuat rumusan dan menggabungkan pengetahuan sedia
ada pelajar dengan pengetahuan yang baru diterima.
Penutup kognitif
|
i.
Guru meminta murid untuk menyatakan pendapat mereka mengenai isi
pelajaran pada hari ini.
ii.
Setelah itu, guru sendiri akan membuat rumusan mengenai isi pembelajaran
pada hari ini.
iii.
Guru meminta murid melengkapkan maklumat berkenaan pembelajaran hari ini
ke dalam buku nota.
|
KBT
:
i. Kemahiran berfikir secara
kreatif (menghubung kait – membuat perhubungan).
- Murid menyuarakan
pendapat mereka mengenai isi
pelajaran pada hari ini.
Nilai:
i.Bekerjasama.
ii. Berani
iii. Berdikari
|
Refleksi :
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment