RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MELAYU
( MODEL KWLH )
Nama : Nur Syaffiqah Syazza Binti Azli D 20111047479
Tingkatan : 4 Bumi
Bilangan Pelajar : 27
Orang
Tarikh : 4 Ogos 2014
Masa : 10.30 – 11.10 pagi
Tema : Patriotisme
Tajuk : Usaha mewujudkan semangat patriotisme
dalam kalangan remaja dan sebab – sebab remaja
tidak mempunyai semangat patriotisme.
Genre : Rumusan
Model : KWLH
Bidang : Maklumat
Hasil Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
|
Huraian Hasil Pembelajaran
|
HPU
8.0 Memproses maklumat
untuk keperluan tertentu.
HPK
8.1
Menyaring maklumat mengikut klasifikasi
|
ARAS 1 ( i )
Menyusun maklumat berdasarkan kriteria tertentu
|
Objektif
:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat mencari 5 isi tersurat dan 2 isi
tersirat berkenaan usaha mewujudkan semangat patriotisme dalam kalangan remaja
dan sebab – sebab remaja tidak mempunyai semangat pariotisme sepanjang 120
patah perkataan.
Kemahiran Bahasa : Mendengar, menulis dan bertutur.
Sistem Bahasa : Kosa kata dan istilah.
Pengisian Kurikulum : Ilmu bahasa Melayu dan sosial
Nilai murni : Bekerjasama, keyakinan, keberanian,
bertanggungjawab
Ilmu :
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran berfikir secara kreatif, menghubungkait dan kemahiran berfikir secara
kritis.
Pengetahuan sedia ada :
i.
Murid
mengetahui tajuk lagu – lagu patriotik.
ii.
Murid
sudah mengetahui teknik mencari isi tersurat dalam teks.
Alat dan bahan bantu mengajar :
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja (KWLH)
iii.
Buku latihan
iv.
Marker
Fasa & Objektif Fasa
|
Aktiviti Pembelajaran
|
ABM/KBT/Nilai
|
Induksi
Set
(
5 minit )
Fasa 1 : K – Apakah yang diketahui oleh
pelajar tentang tajuk teks yang akan dibaca?
Pelajar
mencuba menyatakan pengetahuan mereka tentang tajuk teks yang akan dibaca
berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka.
|
i.
Guru mewujudkan kesediaan murid.
ii.
Murid diminta untuk berdiri dan
menyanyikan lagu patriotik bertajuk ‘Jalur Gemilang’
iii.
Guru meminta murid menyatakan
tentang contoh – contoh lagu pariotik lain yang mereka ketahui.
iv.
Guru kemudiannya menyatakan topik
pembelajaran pada hari tersebut berkenaan rumusan bertajuk usaha – usaha
mewujudkan semangat patriotisme dalam kalangan remaja dan sebab – sebab
remaja tidak mempunyai semangat patriotisme.
v.
Murid diminta mencatatkan maklumat
yang mereka ketahui dalam ruanagn ‘K’.
|
ABM/BBM :
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja (KWLH)
iii.
Buku latihan
iv.
Marker
KBT :
Kemahiran menghubungkait.
-
Murid
menghubungkaitkan lagu dengan topik pembelajaran hari ini
Nilai:
Keberanian
Bekerjasama
|
Fasa 2: W – Apakah maklumat yang hendak
dicari dari teks yang akan dibaca?
( 10 Minit )
Pelajar
membuat penyenaraian maklumat yang ingin dicari dalam teks yang akan dibaca
berdasarkan telahan mereka terhadap tajuk teks tersebut.
|
i.
Guru meminta murid membuka buku
latihan untuk melihat soalan rumusan yang akan dipelajari.
ii.
Guru menjelaskan tentang tajuk
rumusan berkenaan usaha mewujudkan semangat patriotisme dalam kalangan remaja
iii.
Guru mendapatkan respon murid
berkenaan isi tersurat dan isi tersirat yang perlu mereka cari dan perolehi.
iv.
Murid diminta untuk menyenaraikan
maklumat yang telah diperolehi dalam ruangan ‘W’
|
ABM/BBM :
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja ( KWLH )
iii.
Buku latihan
iv.
Marker
KBT :
i. Kemahiran berfikir secara kritis (menganalisis - mengkaji keputusan berdasarkan
fakta).
- Murid dan guru
menganalisis maklumat yang
diperolehi
Nilai:
Keberanian.
Keyakinan.
|
Fasa 3: L – Apakah yang telah dipelajari
oleh mereka daripada teks yang dibaca?
( 10 Minit )
|
i.
Guru menyediakan bahagian KWLH
pada papan putih.
ii.
Murid secara sukarela diminta
untuk menyenaraikan isi tersurat yang telah diperolehi pada papan putih.
iii.
Kemudian, maklumat yang telah
diperolehi dibincangkan bersama – sama, sama ada ianya relevan atau pun tidak
untuk dikira sebagai isi tersurat.
iv.
Seterusnya, guru membimbing murid
dalam mencari maklumat berkenaan isi tersirat yang sewajarnya murid perolehi.
v.
Murid menyenaraikan maklumat isi
tersirat yang mereka perolehi melalui perbincangan secara berpasangan.
vi.
Guru meminta murid secara
sukarela menyatakan maklumat yang mereka perolehi daripada hasil perbincangan.
vii.
Maklumat yang tepat akan
dijadikan isi tersirat dalam rumusan yang bakal disiapkan.
|
ABM/BBM :
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja (KWLH)
iii.
Buku latihan
iv.
Marker
KBT :
i. Kemahiran berfikir secara kreatif (menjana idea- melahirkan idea).
- Murid memproses maklumat yang
diberi dan mencerakinkan secara mudah mengikut kehendak soalan
Nilai:
Bekerjasama
Bertanggungjawab
|
Fasa 4: H –
Bagaimanakah maklumat yang belum
terjawab dapat diperoleh
( 10 Minit )
|
i.
Guru juga meminta murid mencari maklumat menggunakan Internet di rumah
bagi mempelbagaikan isi tersirat yang diperlukan.
ii.
Guru menunjukkan contoh maklumat isi tersirat yang telah diperolehi untuk
dikongsikan kepada murid.
iii.
Murid diminta untuk mencatat pada ruangan ‘H’ berkenaan cara mereka
mencari maklumat berkenaan isi tersirat topik patriotisme ini.
|
ABM/BBM :
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja (KWLH)
iii.
Buku latihan
iv.
Marker
KBT :
i. Kemahiran berfikir secara kreatif (menjana idea- menyumbangkan
pendapat).
- Murid dan guru bertukar pendapat dan berbincang akan maklumat yang
sesuai dan baik untuk ditulis dalam rumusan
Nilai
Bertanggungjawab
|
Penutup
Kognitif
( 5 Minit )
|
i.
Guru meminta murid untuk menyatakan pendapat mereka mengenai isi
pelajaran pada hari ini.
ii.
Setelah itu, guru sendiri akan membuat rumusan mengenai isi pembelajaran
pada hari ini.
Guru meminta
murid melengkapkan maklumat berkenaan pembelajaran hari ini ke dalam buku
nota.
|
KBT :
i. Kemahiran berfikir secara kreatif (menghubung kait – membuat
perhubungan).
- Murid menyuarakan
pendapat mereka mengenai isi
pelajaran pada hari ini.
Nilai:
Bekerjasama.
|
Refleksi
:
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment