RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MELAYU
( MODEL PENGAJARAN
LANGSUNG/EKSPLISIT )
Nama : Nur Syaffiqah Syazza Binti Azli D 20111047479
Tingkatan : 4 Bumi
Bilangan Pelajar : 27
Orang
Tarikh : 19 Ogos 2014
Masa : 7.30 – 8.50 Pagi
Tema : Kemasyarakatan
Tajuk : Mahsuri dan Adat Sezaman
Genre : KOMSAS
Model : Pengajaran Langsung
Bidang : Interpersonal
Hasil Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
|
Huraian Hasil Pembelajaran
|
HPU
1.0 Mendengar dan memberikan respons secara lisan
dan bertulis tentang seusuatu yang diperihalkan oleh orang lain.
HPK
1.4 Bersoal
jawab secara bertatasusila tentang sesuatu perkara dengan menggunakan
pelbagai soalan.
|
ARAS 2 (i)
Berbincang dengan
menggunakan soalan bercapah aras tinggi dan memberikan jawapan yang tepat
secara bertatasusila.
|
Objektif
:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat mengetahui tema dan persoalan, gaya
bahasa, unsur bunyi, nilai dan pengajaran daripada sajak Mahsuri dan Adat
Sezaman.
Kemahiran Bahasa : Mendengar, menulis dan bertutur.
Sistem Bahasa : Kosa kata dan istilah.
Pengisian Kurikulum :
Moral, sastera Melayu
Nilai murni : Bekerjasama, ketekunan, bertanggungjawab,
berdikari
Ilmu :
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran menjana idea, berfikiran kreatif, dan berfikiran kritis.
Pengetahuan sedia ada :
i.
Murid
mengetahui tentang nilai – nilai murni.
Alat dan bahan bantu mengajar :
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja ( Peta Minda )
iii.
LCD
iv.
Projektor
v.
Komputer Riba
vi.
Marker
Fasa & Objektif Fasa
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Catatan
|
Induksi
Set
5 Minit
i.
Siapakah Mahsuri menurut oengetahuan kamu?
ii.
Apakah yang kamu faham tentang sajak yang telah
rakan kamu deklamasikan?
|
i.
Guru mewujudkan kesediaan murid.
ii.
Murid diminta untuk
mendeklamasikan sajak yang bakal dibincangkan.
iii.
Guru menyoal murid tentang isi
yang mereka perolehi pada sajak yang telah dibacakan.
iv.
Murid memberikan respon berkenaan
Mahsuri.
|
|
Fasa
1 : Pengenalan dan sorotan
5 Minit
Murid
`ditarik’ untuk mengikuti pembelajaran
|
i.
Guru melekatkan gambar mahsuri
pada papan putih.
ii.
Guru meminta murid menyatakan
pelbagai kata adjektif yang mereka dapat gambarkan daripada gambar Mahsuri
yang telah dilekatkan.
iii.
Guru menceritakan serba sedikit
tentang Mahsuri.
iv.
Murid juga didedahkan serba
sedikit tentang sajak Adat Sezaman.
|
|
Fasa
2 : Persembahan
30 Minit
Isi baharu diperkenalkan dan dihuraikan
|
i.
Murid membentangkan tema, gaya
bahasa, unsur bunyi, nilai dan pengajaran yang terdapat dalam sajak Mahsuri.
ii.
Murid membentangkan tentang tema,
gaya bahasa, unsur bunyi, nilai dan pengajaran yang terdapat dalam sajak Adat
Sezaman .
iii.
Murid diminta mencatat maklumat
yang diperolehi dalam buku mereka.
|
|
Fasa 3 : Latihan berpandu
30 Minit
Murid melakukan latihan konsep/kemahiran di bawah
pengawasan guru
|
i.
30 minit yang kemudian adalah pelaksanaan aktiviti pembelajaran KOMSAS.
ii.
Guru memberikan kertas berbeza warna kepada setiap orang murid.
iii.
Guru mengadakan aktiviti ‘pop kuiz’ di mana guru membahagikan murid ke
dalam 3 kumpulan.
iv.
Murid – murid ini perlu menjawab soalan yang diberikan berdasarkan powerpoint.
v.
Undang – undang permainan pop kuiz :
-
Murid perlu menghantar 3 orang wakil untuk menjawab soalan.
-
Wakil boleh meminta bantuan dan pandangan rakan sekumpulan untuk
memberikan jawapan.
-
Murid pertama yang mengangkat kad board berwarna ‘biru’ akan diberikan
peluang menjawab soalan.
-
Seorang orang murid diminta untuk mencatat masa, dan seorang lagi murid
ditugaskan untuk membantu guru dalam memilih kumpulan yang sudah bersedia
untuk menjawab.
-
Setiap soalan mengandungi 10 markah.
|
|
Fasa 4 : Latihan kendiri
5 Minit
Murid melakukan latihan menggunakan konsep/kemahiran
mereka sendiri
|
i.
Guru meminta murid menyelesaikan latihan topik pembelajaran di rumah.
ii.
Guru menjelaskan sedikit sebanyak berkenaan soalan dan memberikan sedikit
panduan menjawab soalan.
iii.
Murid melaksanakan tugasan mereka di rumah.
|
|
Penutup Kognitif
5 Minit
|
i.
Guru merumuskan pembelajaran pada hari tersebut.
ii.
Guru meminta murid menjelaskan tentang isi pembelajaran yang telah mereka
perolehi pada hari ini.
iii.
Guru merumuskan secara keseluruhan tentang pembelajaran KOMSAS pada hari
ini.
|
|
Refleksi
:
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment