RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MELAYU ( MODEL KONSTRUKTIVISME )
Nama : Nur Syaffiqah Syazza Binti Azli D 20111047479
Tingkatan : 4 Bumi
Bilangan Pelajar : 27
Orang ( 27 perempuan )
Tarikh : 22
Julai 2014
Masa : 7.30 pagi – 8.50 pagi
Tema : Kemasyarakatan
Tajuk : Syair Siti Saniah dan bab 9 novel
Harga Remaja.
Genre : KOMSAS
Model : Konstruktivisme
Bidang : Estetik
Hasil Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
|
Huraian Hasil Pembelajaran
|
HPU
10.0 Mengenal pasti dan
memberikan respon peribadi tentang karya sastera.
HPK
10.5 Menghuraikan
maksud, gaya bahasa dan unsur bunyi dalam puisi
10.6
Mengulas karya sastera daripada aspek watak dan perwatakan, latar, plot, gaya
bahasa dan sudut pandangan.
|
ARAS 1 ( i )
Menyatakan makna kata dan
maksud frasa atau rangkai kata yang sukar dalam karya dengan meneka
berdasakan konteks dan merujuk kamus.
ARAS 1 ( v )
Menjelaskan aspek watak dan perwatakan, latar, plot,
gaya bahasa dan sudut pandangan dalam karya.
|
Objektif
:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat mencatat nota berkenaan, maksud,
dan gaya bahasa dalam Syair Siti Saniah serta tema, persoalan, plot, watak,
latar, gaya bahasa , nilai dan pengajaran daripada bab 9 novel Harga Remaja.
Kemahiran Bahasa : Mendengar, menulis dan bertutur.
Sistem Bahasa : Kosa kata dan istilah.
Pengisian Kurikulum : Ilmu bahasa Melayu dan sosial
Nilai murni : Bekerjasama, ketekunan, keberanian, keyakinan,
kreativiti
Ilmu : Sosial dan kemasyarakatan.
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran berfikir secara kreatif, menghubungkait dan kemahiran berfikir secara
kritis.
Pengetahuan sedia ada :
i.
Murid
mengetahui tentang maksud syair.
ii.
Murid
mengetahui tentang istilah sastera seperti tema, persoalan, plot, watak, gaya
bahasa, nilai dan pengajaran.
Alat dan bahan bantu mengajar :
i.
Kertas Sebak
ii.
Peta Minda
iii.
Marker
KBKK : Menjana idea – murid mengemukakan idea untuk membuat
nota ringkas berkenaan Syair Siti Saniah dan bab 9 novel Harga Remaja.
Fasa
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
ABM/KBT/KBKK/
Nilai
|
Set Induksi
(5 minit )
Menarik minat pelajar
Soalan guru:
1) Apakah yang kamu faham tentang syair?
2) Adakah syair tergolong dalam puisi?
|
-
Guru mewujudkan kesediaan murid.
-
Guru meminta murid bersyair.
|
ABM :
i.
Marker
KBKK:
Menjana idea
Nilai:
·
Keyakinan
·
Keberanian
·
Ketekunan
|
Fasa 1 : Orientasi
( 20 minit )
Menetapkan
hala tuju pembelajaran
i.
Apakah istilah yang kamu tidak faham dalam syair
tersebut?
ii.
Apakah yang cuba disampaikan penulis dalam syair tersebut
? (secara umum)
iii.
Apakah yang kamu faham tentang bab 9 dalam novel
Harga Remaja?
|
-
Guru meminta wakil murid kehadapan.
-
Murid tersebut diminta menjelaskan tentang Syair Siti Saniah dan ringkasan
bab 9 novel Harga Remaja.
-
Murid juga diminta menjelaskan tentang aspek sastera yang terdapat dalam syair
dan bab 9 novel Harga Remaja tersebut secara ringkas.
-
Murid lain diminta untuk mencatatkan nota secara ringkas.
|
ABM :
i.
Marker
ii.
Kertas Sebak
iii.
Peta Minda
KBKK:
i. Kemahiran berfikir secara
kritis (menganalisis - mengkaji keputusan berdasarkan fakta).
- Pelajar dan guru menjana
idea.
Nilai:
·
Keyakinan
·
Keberanian
·
Kerjasama
|
Fasa
2 : Pencetusan idea
(
15 minit )
Pelajar bertukar-tukar pengalaman dan menambah
pengetahuan
sedia ada
|
-
Guru membahagikan murid dalam 2 buah kumpulan besar iaitu kumpulan syair
Siti Saniah dan kumpulan bab 9 novel Harga Remaja.
-
Murid perlu mencatakan hasil perbincangan mereka dalam kertas sebak yang
disediakan.
-
Guru menyoal murid tentang tahap kefahaman mereka tentang syair Siti
Saniah dan bab 9 novel Harga Remaja.
-
Guru memastikan murid mencatat nota daripada hasil maklumat yang mereka
perolehi melalui perbincangan dan penjelasan.
|
ABM
:
i.
Marker
ii.
Kertas Sebak
Kemahiran:
i. Menilai
Nilai:
·
Keyakinan
·
Keberanian
·
Kerjasama
|
Fasa 3 : Penstrukturan
semula
( 20 minit )
Menyusun
semula
pengetahuan
hasil percampuran idea lama dengan idea baru
Membentuk
skema pengalaman baharu
|
-
Guru meminta seorang murid secara bergilir daripada kumpulan syair Siti
Saniah dan bab 9 novel Harga Remaja secara sukarela menjelaskan semula nota
yang telah mereka catat dalam kertas sebak.
-
Guru meminta pandangan murid lain akan maklumat tambahan yang mereka
ingin tambah dalam penjelasan rakan mereka sebentar lagi.
-
Murid akan mencatat nota ke dalam peta minda yang telah diberikan.
|
ABM :
i.
Marker
ii.
Kertas Sebak
Kemahiran
:
i. Kemahiran berfikir
(menjana idea- melahirkan idea).
- Pelajar berbincang untuk mencari idea
bagi mencari isi penting dan menstrukturkannya.
Nilai:
·
Keyakinan
·
Keberanian
·
Kreativiti
·
Kerjasama
|
Fasa 4 : Aplikasi idea
( 15 minit )
Melaksanakan
tugasan dalam situasi
|
-
Guru meminta murid menyalin jawapan yang tepat pada peta minda yang
diberikan.
-
Guru meminta pelajar menyusun jawapan dan isi mengikut urutan yang bersesuaian
mengikut keutamaan.
|
ABM
:
i.
Marker
ii.
Peta Minda
iii.
Kertas Sebak
KBKK
:
Menyelesaikan masalah
Nilai:
·
Bekerjasama
|
Penutup : Penutup Kognitif
( 5 minit )
Membuat rumusan dan menggabungkan pengetahuan sedia ada pelajar dengan
pengetahuan yang baru diterima.
Merumus dan membuat kesimpulan terhadap isi pelajaran
yang diajarkan.
-
Melengkapkan
nota.
|
Murid diminta membuat rumusan berkenaan syair Siti
Saniah dan bab 9 novel Harga Remaja
Penutup kognitif
-
Guru membuat rumusan terhadap isi pengajaran.
-
Guru meminta murid melengkapkan nota mereka dan menampal nota tersebut ke
dalam buku latihan.
Guru memberikan motivasi kepada murid.
|
ABM:
i.
Marker
ii.
Peta Minda
iii.
Kertas Sebak
Kemahiran:
Berfikir
Nilai:
·
Keyakinan
·
Keberanian
·
Kreativiti
|
Refleksi
:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment