Thursday 23 October 2014

RPH RUMUSAN KONSTRUK W2 Amalan Gaya Hidup Sihat

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Nama                           :           Nur Syaffiqah Syazza Binti Azli        D 20111047479
Tingkatan                    :           4 Zuhrah
Bilangan Pelajar          :           24 orang
Tarikh                          :           22 Julai 2014
Masa                            :           40 minit
Tema                           :           Kesihatan
Tajuk                           :           Amalan Gaya Hidup Sihat
Genre                          :           Rumusan
Model                          :           Konstruktivisme
Bidang                        :           Maklumat

Hasil Pembelajaran

Hasil Pembelajaran
Huraian Hasil Pembelajaran

HPU
7.0 Mendapatkan maklumat daripada pelbagai sumber yang didengar , dibaca, dan ditonton.

HPK
        7.1 Mengenal pasti dan menyatakan gambaran keseluruhan, idea utama, dan isi penting, dan isi relevan tentang bahan yang didengar, dibaca dan ditonton.
      

ARAS 1 (i)

Mendengar dan mengemukakan persoalan pokok, isi penting dan kurang penting dalam pelbagai bahan.



Objektif                                  :   Pada akhir pelajaran murid dapat menyenaraikan 5 isi tersurat dan 2 isi tersirat serta membina rumusan sepanjang 120 patah perkataan.
Kemahiran Bahasa               :  Membaca, menulis,  mendengar dan bertutur.
Sistem Bahasa                        :  Kosa kata dan istilah.
Pengisian Kurikulum            :
Nilai murni                              :   Kerjasama dan ketekunan
Ilmu                                         :   Sosial
KBKK                                     : Menjana idea – murid mengemukakan idea untuk membuat rumusan.
Pengetahuan sedia ada :
                                                        i.            Murid  mengetahui tentang piramid makanan.
                                                      ii.            Murid mengetahui mengenai gaya hidup sihat.
Fasa
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
ABM/KBT/KBKK/
Nilai
Set Induksi
(5  minit )

Menarik minat pelajar

Soalan guru:
1) Apakah yang kamu faham berkenaan rajah yang dipaparkan.
2) Adakah murid mengambil makanan secara seimbang?
3) Nyatakan jenis – jenis makanan seimbang.
-          Guru mewujudkan kesediaan murid.
-          Guru meminta murid memasukkan imej makanan yang bersesuaian mengikut tatatingkat piramid makanan.
-          Guru meminta seorang murid menyatakan tentang makanan yang dimakan ketika bersahur
-          Guru memberi sedikit motivasi berkenaan makanan berkhasiat.
ABM :
·         Gambar piramid makanan
KBKK:
Menjana idea

Nilai:
·         Keyakinan
·         Keberanian

Fasa 1 : Orientasi
(  5 minit )

Menetapkan hala tuju pembelajaran


        i.            Apakah yang murid tahu tentang kesan pengambilan makanan tidak seimbang?
      ii.            Apakah jenis makanan tidak seimbang?
    iii.            Mengapa perlu mengambil makanan seimbang?


-          Guru membangkitkan persoalan kepada murid.
-          Guru meminta murid menyatakan tentang pengetahuan mereka berkaitan makanan berkhasiat.
-          Guru menjelaskan kesan tidak mengambil makanan seimbang.
-          Guru menjelaskan tentang topik pengajaran kepada murid.
ABM :
Pen marker
KBKK:
i. Kemahiran berfikir secara kritis (menganalisis - mengkaji keputusan berdasarkan fakta).
  - Pelajar dan guru menjana 
     idea.

Nilai:
·         Keyakinan
·         Keberanian
·         Kerjasama



Fasa 2 : Pencetusan idea
( 5 minit )

Pelajar bertukar-tukar pengalaman dan menambah pengetahuan
sedia ada








-          Guru meminta murid membaca petikan yang diberikan.
-          Guru meminta murid memberikan respon berkenaan istilah atau ayat yang kurang difahami.
-          Guru memastikan murid mencatat isi penting yang terdapat dalam setiap perenggan dalam petikan tersebut.

ABM :
Lampiran kertas soalan, pen marker

Kemahiran:

i. Menilai

Nilai:
·         Keyakinan
·         Keberanian
·         Kerjasama


Fasa 3 : Penstrukturan semula
( 10 minit )

Menyusun semula
pengetahuan hasil percampuran idea lama dengan idea baru

Membentuk skema pengalaman baharu



-          Guru meminta 7 orang murid secara sukarela mencatatkan isi penting yang mereka perolehi pada papan kerja yang telah digantung dihadapan kelas.
-          Guru meminta murid menjelaskan isi penting yang telah mereka perolehi.
-          Guru meminta murid memberikan 1 isi tersurat tentang kepentingan mengambil makanan seimbang dan 1 isi tersirat berkenaan cara mengambil makanan seimbang pada setiap papan kerja yang terdapat pada hadapan kelas.
-          Isi yang diberikan perlu dibincangkan dan diperbaiki sekiranya terdapat kesilapan.
ABM : Lampiran kertas soalan, papan kerja, pen marker

Kemahiran :

i. Kemahiran berfikir (menjana idea- melahirkan idea).
  - Pelajar berbincang untuk mencari idea bagi mencari isi penting dan menstrukturkannya.

Nilai:
·         Keyakinan
·         Keberanian
·         Kreativiti
·         Kerjasama

Fasa 4 : Aplikasi idea
 ( 10 minit )

Melaksanakan tugasan dalam situasi

-           

-          Guru meminta murid menyalin jawapan yang tepat pada peta minda yang diberikan.
-          Guru meminta pelajar menyusun jawapan dan isi mengikut urutan yang bersesuaian mengikut keutamaan.
-          Murid diminta menulis pendahuluan rumusan pada buku penulisan.
ABM :
Lampiran kertas soalan, peta minda, pen marker

KBKK :

Menyelesaikan masalah

Nilai:
·         Bekerjasama


Penutup : Penutup Kognitif
( 5 minit )

Membuat rumusan dan menggabungkan pengetahuan sedia ada pelajar dengan pengetahuan yang baru diterima.


Merumus dan membuat kesimpulan terhadap isi pelajaran yang diajarkan.
-          Hasil rumusan tidak lebih daripada 120 patah perkataan.
Murid diminta menulis rumusan berkenaan kepentingan pengambilan makanan seimbang serta cara – cara memilih makanan seimbang.

Penutup kognitif
-          Guru meminta beberapa orang murid membuat rumusan berkaitan isi pelajaran yang berlangsung.
-          Guru membuat rumusan terhadap isi pengajaran.
-          Guru meminta murid melengkapkan rumusan mereka.

Guru memberikan motivasi kepada m­­urid. 
ABM: Lampiran kertas soalan, peta minda, pen marker

Kemahiran: Berfikir

Nilai:
·         Keyakinan
·         Keberanian
·         Kreativiti


Refleksi :
­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

No comments:

Post a Comment