Monday 13 October 2014

RPH KOMSAS (W4) Seloka Emak Si Randang

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
 ( MODEL KOPERATIF )

Nama                           :           Nur Syaffiqah Syazza Binti Azli        D 20111047479
Tingkatan                    :           4 Bumi
Bilangan Pelajar          :           27 Orang
Tarikh                          :           12 Ogos 2014
Masa                            :           8.10 – 9.30 pagi
Tema                           :           Isu sosial
Tajuk                           :           Seloka Emak Si Randang
Genre                          :           KOMSAS
Model                          :           Koperatif
Bidang                        :           Maklumat

Hasil Pembelajaran

Hasil Pembelajaran
Huraian Hasil Pembelajaran

HPU
10.0 Memahami dan memberikan respons peribadi tentang karya sastera

HPK
10.1 Menceritakan semula sesebuah karya secara keseluruhan.

10.4 Menghuraikan maksud, gaya bahasa dan unsur bunyi dalam puisi.




Aras 1(ii)
Menyatakan semula cerita dan maksud puisi dengan menggunakan perkataan sendiri.

Aras 2 (iii)
Mempersembahkan cerita dalam genre yang lain.


Objektif                                  :   Pada akhir pembelajaran, murid dapat memahami maklumat tentang maksud rangkap, gaya bahasa, nilai dan pengajaran yang diperolehi daripada Seloka Emak Si Randang .
Kemahiran Bahasa               :  Mendengar, menulis dan bertutur.
Sistem Bahasa                        :  Kosa kata dan istilah.
Pengisian Kurikulum            : 
Ilmu                                         :  Pendidikan Moral dan Sastera.
KBT/KB
-          menjana idea
-          mmembuat analogi
-          menganalisis
-          membuat kesimpulan
-          menghubungkait
Nilai murni                              :   Bekerjasama, ketekunan, toleransi, keyakinan
Pengetahuan sedia ada                 :
                                                                                i.            Murid sudah membaca Seloka Emak Si Randang
                                                                              ii.            Murid memahami istilah sukar dalam seloka

Alat dan bahan bantu mengajar : 
BBB

  1. Komputer
  2. Carta
  3. Speaker
  4. Buku teks
  5. Buku soalan


Fasa & Objektif Fasa
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Cacatan
Set Induksi
5 Minit

        i.            Guru mewujudkan kesediaan murid.
      ii.            Guru meminta seorang murid ke hadapan secara sukarela
    iii.            Murid di minta untuk membaca seloka tersebut.
    iv.            Guru menunjukkan demonstrasi membaca seloka dan membimbing murid berkenaan cara untuk membaca seloka.
      v.            Guru menjelaskan topik pembelajaran pada hari tersebut



Fasa 1 : Memberitahu
15 Minit

Pengenalan dan pembinaan isi kandungan


        i.            Guru memberitahu murid tentang seloka Emak Si Randang.
      ii.            Guru menjelaskan tentang maksud baris dan maksud istilah yang sukar di fahami.
    iii.            Murid diminta memberikan respon berdasarkan soalan – soalan yang diberikan.


Fasa 2 : Transisi
15 Minit

Guru menjelaskan bagaimana kumpulan boleh berfungsi

        i.            Guru menjelaskan tentang aktiviti yang perlu dilakukan.
      ii.            Guru meminta murid berada dalam kumpulan dan membincangkan baris ayat yang telah diberikan.


Fasa 3 : Kerja kumpulan
20 Minit

Guru memantau dan membantu usaha pelajar


        i.            Murid melaksanakan kerja berkumpulan untuk mencari maklumat berkenaan, tema, gaya bahasa, nilai dan persoalan.
      ii.            Guru membuat pemantauan dan membantu murid dalam memastikan maklumat yang diperolehi tepat.
    iii.            Pembentangan dilakukan secara berkumpulan.
    iv.            Guru mengulas maklumat yang dibentangkan secara ringkas.


Fasa 4 : Penilaian
20 Minit

Setiap individu terlibat


        i.            Murid diminta mencatatkan maklumat dalam peta minda mereka.
      ii.            Guru meminta 4 murid ke hadapan dan menceritakan tentang pemahaman mereka tentang pembelajaran seloka Emak Si Randang ini.
    iii.            Perkongsian maklumat itu boleh ditambah baik dengan respons daripada sahabat sekelas yang lain.
    iv.            Guru meminta murid melaksanakan tugasan soalan pemahaman yang diberikan menggunakan buku latihan.
      v.            Guru membuat perbincang soalan.


Penutup Kognitif :
5 Minit

        i.            Guru meminta murid untuk menyatakan pendapat mereka mengenai isi pelajaran pada hari ini.
      ii.            Setelah itu, guru sendiri akan membuat rumusan mengenai isi pembelajaran pada hari ini.
    iii.            Guru meminta murid melengkapkan maklumat berkenaan pembelajaran hari ini ke dalam buku nota.


Refleksi :

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________



No comments:

Post a Comment