RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MELAYU
( MODEL PENGAJARAN
LANGSUNG/EKSPLISIT )
Nama : Nur Syaffiqah Syazza Binti Azli D 20111047479
Tingkatan : 4 Bumi
Bilangan Pelajar : 27
Orang
Tarikh : 7 Ogos 2014
Masa : 8.20 – 9.00 pagi
Tema : Sosial
Tajuk : Ayat perintah, kenal pasti makna
istilah dan peribahasa serta kesalahan ejaan
Genre : Tatabahasa
Model : Pengajaran Langsung/Eksplisit
Bidang : Maklumat
Hasil Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
|
Huraian Hasil Pembelajaran
|
HPU
9.0 Menyampaikan maklumat
untuk tujuan tertentu.
HPK
9.1 Menggunakan kata, istilah, frasa, rangkai kata,
peribahasa dan ayat yang tepat serta indah untuk menyampaikan maklumat secara
tersusun dan kohesif.
|
ARAS 1 ( i )
Menggunakan kata, istilah, frasa, rangkai kata,
pepatah dan pelbagai ragam ayat yang sesuai untuk menyampaikan maklumat.
|
Objektif
:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat mengenalpasti makna perkataan,
memahami bentuk ayat perintah dan mengesan kesalahan ejaan
Kemahiran Bahasa : Mendengar, menulis dan bertutur.
Sistem Bahasa : Kosa kata dan istilah.
Pengisian Kurikulum : Ilmu bahasa Melayu dan sosial
Nilai murni : Bekerjasama, ketekunan, toleransi, keyakinan
Ilmu :
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran berfikir secara kreatif, menghubungkait dan kemahiran berfikir secara
kritis.
Pengetahuan sedia ada :
i.
Murid
mengetahui serba sedikit tentang makna istilah.
ii.
Murid
boleh menulis ayat menggunakan subjek dan predikat yang betul.
Alat dan bahan bantu mengajar :
i.
Papan putih
ii.
Buku latihan
iii.
Marker
Fasa &
Objektif Fasa
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Strategi P & P
|
Induksi
Set
(
5 minit )
|
i.
Guru mewujudkan kesediaan murid
ii.
Murid diminta untuk membuat
sedikit aktiviti regangan.
iii.
Guru memberikan sedikit motivasi
berkenaan pembelajaran melalui penceritaan.
iv.
Gru menjelaskan topik pengajaran.
|
ABM/BBM
:
i.
Marker
KBKK
:
i. Kemahiran
berfikir secara kritis (menganalisis - mengkaji keputusan berdasarkan fakta).
- Murid dan guru menjana
idea.
Nilai
:
i.
Bertanggungjawab
ii.
Bekerjasama
KB
:
Kemahiran berfikir secara kreatif, menghubungkait
dan kemahiran berfikir secara kritis.
|
Fasa
1 : Pengenalan dan sorotan
(
10 Minit )
Murid
`ditarik’ untuk mengikuti pembelajaran
|
i.
Murid diberikan sebuah kotak kecil
untuk permainan kotak beracun.
ii.
Guru menjelaskan aktiviti
permainan dan undang – undang permainan.
iii.
Murid yang memperolehi kotak
tersebut perlu menjawab soalan yang diberikan dalam kotak tersebut.
iv.
Permainan berlangsung selama 5
minit.
v.
Murid yang tidak dapat menjawab
soalan tatabahasa yang diberikan akan diminta untuk menyanyi dihadapan kelas.
|
ABM/BBM
:
i.
Marker
ii.
Buku latihan
KBKK
:
i. Kemahiran
berfikir secara kritis (menganalisis - mengkaji keputusan berdasarkan fakta).
- Murid dan guru menjana
idea.
Nilai
:
i.
Bertanggungjawab
ii.
Bekerjasama
KB
:
Kemahiran berfikir
secara kreatif, menghubungkait dan kemahiran berfikir secara kritis.
|
Fasa
2 : Persembahan
(
5 Minit )
Isi baharu diperkenalkan dan dihuraikan
|
i.
Guru menjelaskan topik
pembelajaran dengan lebih terperinci.
ii.
Guru meminta murid secara
sukarela menyatakan tentang pengetahuan mereka berkenaan ayat perintah.
iii.
Guru menguji kemahiran murid
dalam menjawab soalan kesalahan ejaan dan mengenal pasti makna peribahasa yang
diberikan.
iv.
Guru menjelaskan tentang ayat
perintah dan soalan kesalahan ejaan serta mengenal pasti makna kepada murid
berdasarakan soalan berpandukan buku latihan.
|
ABM/BBM
:
i.
Marker
ii.
Buku latihan
KBKK
:
i. Kemahiran
berfikir secara kritis (menganalisis - mengkaji keputusan berdasarkan fakta).
- Murid dan guru menjana
idea.
Nilai
:
i.
Bertanggungjawab
ii.
Bekerjasama
KB
:
Kemahiran berfikir
secara kreatif, menghubungkait dan kemahiran berfikir secara kritis.
|
Fasa 3 : Latihan berpandu
( 10 Minit )
Murid melakukan latihan konsep/kemahiran di bawah pengawasan guru
|
i.
Kemudian murid diminta untuk menyiapkan soalan pertama bagi setiap bahagian soalan latihan :
- Bina ayat berdasarkan istilah
- Kenal pasti
ayat perintah
- Kenal pasti kesalahan ejaan
- Bina ayat berdasarkan makna peribahasa
ii.
Guru memantau aktiviti murid.
iii.
Murid diminta untuk berbincang secara pasangan tentang jawapan yang telah
disiapkan.
iv.
Guru membimbing dan mengawas aktiviti murid.
v.
Guru dan murid menjalankan aktiviti perbincangan berkenaan jawapan yang
tela disediakan murid.
vi.
Jawapan murid yang tepat akan menjadi rujukan kepada rakan sekelas
mereka.
|
ABM/BBM
:
i.
Marker
ii.
Buku latihan
KBKK
:
i. Kemahiran
berfikir secara kritis (menganalisis - mengkaji keputusan berdasarkan fakta).
- Murid dan guru menjana
idea.
Nilai
:
i.
Bertanggungjawab
ii.
Bekerjasama
KB
:
Kemahiran berfikir
secara kreatif, menghubungkait dan kemahiran berfikir secara kritis.
|
Fasa 4 : Latihan kendiri
( 5 Minit )
Murid melakukan latihan menggunakan konsep/kemahiran mereka sendiri
|
i.
Murid diminta semua menyelesaikan soalan yang telah diberikan.
ii.
Guru membimbing murid secara berkala.
iii.
Guru menjalankan aktiviti membincangkan jawapan secara menyeluruh pada
soalan yang telah diberikan.
|
ABM/BBM
:
i.
Marker
ii.
Buku latihan
KBKK
:
i.
Kemahiran berfikir secara kritis (menganalisis - mengkaji keputusan
berdasarkan fakta).
- Murid dan guru menjana
idea.
Nilai
:
i.
Bertanggungjawab
ii.
Bekerjasama
KB
:
Kemahiran berfikir
secara kreatif, menghubungkait dan kemahiran berfikir secara kritis.
|
Penutup Kognitif
( 5 minit )
|
Murid diminta membuat rumusan berkenaan pembelajaran
tatabahasa pada hari tersebut.
Penutup kognitif :
-
Guru membuat rumusan terhadap isi pengajaran.
-
Guru meminta murid menyiapkan latihan yang diberikan.
Guru memberikan motivasi kepada murid.
|
ABM/BBM
:
i.
Marker
ii.
Buku soalan
KBKK
:
i.
Kemahiran berfikir secara kritis (menganalisis - mengkaji keputusan
berdasarkan fakta).
- Murid dan guru menjana
idea.
Nilai
:
i.
Bertanggungjawab
Bekerjasama
|
Refleksi
:
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment