RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MELAYU
( MODEL KOPERATIF )
Nama : Nur Syaffiqah Syazza Binti Azli D 20111047479
Tingkatan : 4 Bumi
Bilangan Pelajar : 27
Orang
Tarikh : 9 September 2014
Masa : 7.30 – 8.50 pagi
Tema : Minggu Kerjaya
Tajuk : Hikayat Khoja Maimun dan cerpen
Pemain Catur
Genre : KOMSAS
Model : Koperatif
Bidang : Estetik
Hasil Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
|
Huraian Hasil Pembelajaran
|
HPU
10.0 Memahami dan
memberikan respon peribadi tentang karya sastera.
HPK
10.4 Menyatakan jenis, ciri, tema dan persoalan, pemikiran, nilai dan pengajaran.
10.5
Menghuraikan maksud dan gaya bahasa dan unsur bunyi dalam puisi.
|
ARAS 1 ( ii )
Menyatakan semula cerita puisi dan maksud puisi
menggunakan perkataan sendiri.
|
Fasa
|
Objekif Fasa
|
Set Induksi
|
Murid dapat meneka
tajuk pembelajaran pada hari ini.
|
Fasa 1 : Memberitahu
|
Guru menjelaskan
tentang topik pembelajaran secara keseluruhan dan murid dapat memperolehi
maklumat daripada pembentang yang telah dijalankan oleh rakan sekelas mereka.
|
Fasa 2 :Transisi
|
Murid memperolehi
maklumat berkenaan aktiviti yang bakal dijalankan dan perlu dilaksanakan.
|
Fasa 3 :Kerja
Kumpulan
|
Murid dapat membina
soalan serta mengumpul maklumat tentang 4 bahagian utama KOMSAS daripada hikayat
Khoja Maimun dan cerpen Pemain Catur.
|
Fasa 4 : Penilaian
|
Murid dapat
mengaplikasi dan menjawab soalan yang diberikan berdasarkan maklumat yang
telah dikumpul.
|
Penutup :
|
Murid memperolehi
maklumat yang sewajarnya dan dapat melaksanakan dan menyelesaikan soalan
pemahaman berdasarkan topik pembelajaran hari ini di rumah.
|
Objektif
:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat memahami tema/persoalan, gaya
bahasa/unsur bunyi, nilai dan pengajaran bagi hikayat Khoja Maimun dan cerpen
Pemain Catur
Kemahiran Bahasa : Mendengar, menulis dan bertutur.
Sistem Bahasa : Kosa kata dan istilah.
Pengisian Kurikulum :
Nilai murni : Kasih sayang, patriotisme dan bertanggungjawab.
Ilmu : Sejarah dan pendidikan moral.
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran membuat ramalan, membuat hipotesis, menghubungkait, serta membanding
dan membeza
Pengetahuan sedia ada :
i.
Murid
mengetahui erti tema/persoalan, gaya bahasa, unsur bunyi, nilai dan pengajaran
yang sentiasa terkandung dalam pembelajaran KOMSAS.
Alat dan bahan bantu mengajar :
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja
iii.
Penanda buku berwarna
iv.
Kertas A4
v.
Kotak beracun
vi.
Sampul KOMSAS (berwarna)
vii.
Marker
Fasa & Objektif Fasa
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Cacatan
|
Set Induksi
5
Minit
|
i.
Guru memastikan murid dalam
keadaan bersedia.
ii.
Guru melaksanakan aktiviti teka
kata ajaib bagi murid meneka topik pembelajaran pada hari tersebut.
iii.
Murid ditawarkan secara sukarela
untuk melaksanakan aktiviti tersebut di dalam kelas.
iv.
Setelah teka kata tersebut
berjaya diselesaikan, guru menjelaskan tentang topik pembelajaran pada hari
ini iaitu berkenaan hikayat Khoja Maimun dan cerpen Pemain Catur.
|
|
Fasa 1 :
Memberitahu
20 Minit
Pengenalan dan
pembinaan isi kandungan
|
i.
Guru membuat penerangan berkenaan pembelajaran pada hari tersebut.
ii.
Murid membentangkan hikayat Khoja Maimun dan cerpen Pemain Catur.
iii.
Guru memberikan ulasan berkenaan hikayat dan juga cerpen yang telah
dibentangkan.
|
|
Fasa 2 :
Transisi
10 Minit
Guru
menjelaskan bagaimana kumpulan boleh berfungsi
|
i.
Guru memberikan arahan kepada murid untuk membentuk kumpulan yang berbeza
mengikut penanda buku yang telah mereka perolehi.
-
Tema/persoalan ( kuning )
-
Plot ( biru )
-
Watak Perwatakan ( Merah )
-
Gaya bahasa/Latar ( Hijau )
-
Nilai/Pengajaran ( Jingga )
ii.
Guru meminta murid membentuk kumpulan mengikut warna penanda buku yang
telah mereka perolehi.
iii.
Guru menjelaskan peraturan
permainan :
·
Setiap kumpulan perlu mengumpul maklumat dan membina soalan berdasarkan
tajuk yang telah diberikan.
·
Soalan yang telah lengkap perlu diisikan ke dalam sampul yang diletakkan
dihadapan kelas.
·
Maklumat yang diperolehi pula perlu dicatatkan dalam ruangan pada kertas
yang telah diberikan.
|
|
Fasa 3 : Kerja
kumpulan
20 Minit
Guru memantau
dan membantu usaha pelajar
|
iv.
Setiap orang murid dalam kumpulan tersebut diminta untuk menyediakan
soalan berdasarkan topik yang mereka perolehi.
v.
Kemudian ketua kumpulan perlu
mengisi soalan terkumpul tersebut dalam Sampul KOMSAS yang telah diletakkan
dihadapan kelas.
vi.
Seterusnya, setelah selesai aktiviti soalan tersebut, murid diminta untuk
berkumpul dengan rakan daripada kumpulan lain bagi membantu mereka
melengkapkan ruangan maklumat yang lain berpandukan nombor yang tertera pada
dalam penanda buku yang telah diberikan.
vii.
Mereka akan melaksanakan perkongsian ilmu berkenaan topik yang telah
dibincangkan tadi dan melengkapkan ruangan yang tersedia pada lembaran kerja
yang telah diberikan tadi.
|
|
Fasa 4 : Penilaian
20
Minit
Setiap individu terlibat
|
i.
Setelah selesai perkongsian ilmu tersebut, murid diminta untuk duduk ditempat
masing – masing.
ii.
Guru akan melaksanakan aktiviti kotak beracun untuk sesi kuiz KOMSAS.
iii.
Murid yang terkena kotak beracun akan kehadapan dan mencabut soalan
berdasarkan ejaan nama depan mereka secara kiraan menurut mengikut sampul
berwarna tersebut.
iv.
Murid yang berjaya menjawab soalan akan diberikan sedikit ganjaran.
|
|
Penutup
Kognitif :
5 Minit
|
i.
Guru meminta murid secara sukarela memberikan pandangan berkenaan
aktiviti hari ini.
ii.
Selain itu, murid juga diminta untuk menjelaskan ilmu yang telah
diperolehi pada hari ini.
iii.
Guru meminta murid menampal kedua – dua kertas maklumat tersebut dalam
buku latihan mereka.
iv.
Guru juga meminta murid melaksanakan soalan pemahaman KOMSAS berdasarkan buku
latihan Gajet A.
|
|
Refleksi :
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment