RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MELAYU
( MODEL PENGAJARAN
LANGSUNG/EKSPLISIT )
Nama : Nur Syaffiqah Syazza Binti Azli D 20111047479
Tingkatan : 4 Bumi
Bilangan Pelajar : 27
Orang
Tarikh : 25 September 2014
Masa : 8.10 – 8.50 pagi
Tema : Warisan Bangsa
Tajuk : Mengesan kesalahan ejaan, istilah dan
tatabahasa, membina ayat menggunakan perkataan atau frasa, memberikan makna
kepada peribahasa.
Genre : Tatabahasa
Model : Pengajaran Langsung/Eksplisit
Bidang : Maklumat
Hasil Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
|
Huraian Hasil Pembelajaran
|
HPU
9.0 Menyampaikan maklumat
untuk tujuan tertentu.
HPK
9.1 Menggunakan kata, istilah, frasa, rangkai kata,
peribahasa dan ayat yang tepat serta indah untuk menyampaikan maklumat secara
tersusun dan kohesif.
|
ARAS 1 ( i )
Menggunakan kata, istilah, frasa, rangkai kata,
pepatah dan pelbagai ragam ayat yang sesuai untuk menyampaikan maklumat.
|
Fasa
|
Objektif
fasa
|
Set
Induksi :
|
Murid
dapat meletakkan diri dalam keadaan selesa sebelum kelas dimulakan.
|
Fasa
1 :
|
Murid
memahami dengan jelasan akan arahan berkenaan aktiviti yang bakal dijalankan.
|
Fasa
2 :
|
Murid
dapat menjawab soalan yang diberikan dan guru juga memberikan bimbingan yang
sewajarnya akan jawapan yang dinyatakan oleh murid.
|
Fasa
3 :
|
Murid
dapat menyalin soalan yang telah disediakan oleh guru.
|
Fasa
4 :
|
Murid
dapat menjawab soalan dan membuat latihan tatabahasa yang diberikan oleh
guru.
|
Penutup
:
|
Murid
boleh mengulang semula aktiviti pembelajaran dan topik pembelajaran pada hari
ini.
|
Objektif
:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat melaksanakan tugasan menjawab
soalan tatabahasa yang merangkumi aktiviti mengesan kesalahan ejaan,
tatabahasa, dan istilah, memberikan makna kepada peribahasa, dan membina ayat.
Kemahiran Bahasa : Mendengar, menulis dan bertutur.
Sistem Bahasa : Kosa kata dan istilah.
Pengisian Kurikulum : Ilmu bahasa Melayu dan sosial
Nilai murni : Bekerjasama, ketekunan, toleransi, keyakinan
Ilmu :
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran berfikir secara kreatif, menghubungkait dan kemahiran berfikir secara
kritis.
Pengetahuan sedia ada :
i.
Murid
mengetahui cara untuk mengesan kesilapan istilah, tatabahasa, dan ejaan.
ii.
Murid
mengetahui maksud peribahasa.
iii.
Murid
boleh membina ayat mengikut subjek dan predikat.
Alat dan bahan bantu mengajar :
i.
Papan putih
ii.
Buku latihan Semarak A++ SPM Tingkatan 4
iii.
Kotak beracun/soalan tatabahasa
iv.
Marker
Fasa & Objektif Fasa
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Catatan
|
Set
Induksi
5 Minit
|
i.
Guru mewujudkan kesediaan murid.
ii.
Guru menjalankan sesi regangan di
dalam kelas.
iii.
Guru meminta seorang murid
mengetuai sesi regangan tersebut.
iv.
Kemudian guru mengemukakan
aktiviti pembelajaran pada hari ini.
|
|
Fasa
1 : Pengenalan dan sorotan
2 Minit
Murid
`ditarik’ untuk mengikuti pembelajaran
|
i.
Guru menjelaskan aktiviti yang
bakal dijalankan.
ii.
Guru memasang muzik sebagai
permulaan dan membuat demonstrasi permainan.
iii.
Aktiviti ini dipanggil sebagai
Peka Tatabahasa.
|
|
Fasa
2 : Persembahan
15 Minit
Isi baharu diperkenalkan dan dihuraikan
|
i.
Permainan ini berkonsepkan kotak
beracun.
ii.
Murid yang mendapat kotak beracun
tersebut harus mencabut soalan yang telah disediakan.
iii.
Murid perlu menjawab soalan
tersebut.
iv.
Kemudian, murid lain perlu
menyalin soalan rakan mereka beserta jawapannya.
v.
Aktiviti ini dilakukan secara
berulang kali.
-
Mengesan kesalahan ejaan,
istilah, dan tatabahasa.
-
Mengenal pasti makna peribahasa.
-
Membina ayat berdasarkan
perkataan atau frasa yang diberikan.
|
|
Fasa 3 : Latihan berpandu
10 Minit
Murid melakukan latihan konsep/kemahiran di bawah
pengawasan guru
|
i.
Setelah itu, guru memberikan lembaran soalan tatabahasa berpandukan buku
latihan Semarak A++ SPM Tingkatan 4.
|
|
Fasa 4 : Latihan kendiri
5 Minit
Murid melakukan latihan menggunakan konsep/kemahiran
mereka sendiri
|
i.
Murid diminta untuk menampal kertas soalan tersebut dan melakukan tugasan
yang diberikan.
ii.
Guru memantau dan membantu murid melaksanakan tugasan tersebut.
|
|
Penutup Kognitif
3 Minit
|
i.
Guru meminta murid merumuskan pembelajaran pada hari ini.
ii.
Guru mengulas semula pembelajaran pada hari ini
iii.
Guru meminta murid menyiapkan tugasan yang diberikan di dalam buku
latihan masing – masing.
|
|
Refleksi
:
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment