RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MELAYU
( MODEL KOPERATIF )
Nama : Nur Syaffiqah Syazza Binti Azli D 20111047479
Tingkatan : 4 Zuhrah
Bilangan Pelajar : 25
Orang
Tarikh : 25 September 2014
Masa : 9.00 – 10.20 pagi
Tema : Warisan Bangsa
Tajuk : Biarkan Samudera dan Melissa.
Genre : KOMSAS
Model : Koperatif
Bidang : Estetik
Hasil Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
|
Huraian Hasil Pembelajaran
|
HPU
10.0 Memahami dan
memberikan respons peribadi tentang karya sastera
HPK
10.6 Mengulas karya sastera
dariaspek watak dan perwatakan, latar, plot, gaya bahasa dan sudut pandangan.
|
ARAS 2 (i)
Membanding
beza watak dan perwatakan dan latar dalam karya yang sama atau pun berlainan.
|
Fasa
|
Objekif Fasa
|
Set Induksi
|
Murid dapat mengetahui
topik pembelajaran KOMSAS pada hari ini.
|
Fasa 1 : Memberitahu
|
Murid dapat
menyatakan sinopsis berkenaan cerpen Mellisa dan Biarkan Samudera yang telah
dibaca.
|
Fasa 2 : Transisi
|
Murid dapat memahami
dengan jelas akan aktiviti yang bakal dijalankan hasil daripada penerangan
yang dilaksanakan oleh guru.
|
Fasa 3 : Kerja
Kumpulan
|
Murid dapat
menyenaraikan dan berbincang akan tema, persoalan, watak dan perwatakan,
latar, gaya bahasa, nilai dan pengajaran berdasarkan cerpen yang telah dikaji
menggunakan teknik jigsaw II ( Juru )
|
Fasa 4 : Penilaian
|
Murid dapat
membanding beza tema, persoalan, watak dan perwatakan, latar, gaya bahasa,
nilai dan pengajaran antara kedua – dua drama.
|
Penutup :
|
Murid memperolehi
maklumat yang sewajarnya dan boleh menyatakan semula maklumat yang diperolehi
berdasarkan pembelajaran daripada kedua – dua cerpen tersebut.
|
Objektif
:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat membandingkan tema dan persoalan,
watak dan perwatakan, latar, gaya bahasa dan nilai dan pengajaran dalam bentuk
peta banding daripada cerpen Mellisa dan Biarkan Samudera.
Kemahiran Bahasa : Mendengar, menulis dan bertutur.
Sistem Bahasa : Kosa kata dan istilah.
Pengisian Kurikulum :
Nilai murni : Bekerjasama, keberanian, keyakinan
Ilmu : Kesusasteraan Melayu dan pendidikan moal
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran menjana idea, kemahiran menganalisis, kemahiran menghubungkait dan
kemahiran berfikir secara kritis.
Pengetahuan sedia ada :
i.
Murid
telah pun membaca cerpen Biarkan Samudera dan Melissa.
Alat dan bahan bantu mengajar :
i.
Papan putih
ii.
Lembaran Kerja ( Peta minda (2), peta banding )
iii.
Polisterin elemen KOMSAS
iv.
Buku Gajet A
v.
Kertas Sebak ( x2 )
vi.
Marker
Fasa & Objektif Fasa
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Cacatan
|
|||
Set Induksi
3
Minit
|
i.
Guru mewujudkan kesediaan murid.
ii.
Guru menampalkan kertas sebak
untuk permainan perkataan tersembunyi.
iii.
Dua orang murid dipilih untuk
mnyelesaikan aktiviti CARI PERKATAAN
TERSEMBUNYI.
iv.
Setelah itu, murid diminta untuk
meneka topik pembelajaran pada hari ini.
v.
Guu kemudiannya menyatakan topik
pembelajaran hari ini iaitu berkenaan cerpen Biarkan Samudera dan Mellisa.
|
|
|||
Fasa 1 :
Memberitahu
5 Minit
Pengenalan dan
pembinaan isi kandungan
|
i.
Guru memanggil seorang murid untuk menceritakan sinopsis cerpen Biarkan
Samudera.
ii.
Guru bertanyakan murid berkenaan beza antara maksud :
-
Lautan
-
Samudera
iii.
Guru mencatatkan ringkasan cerita tersebut pada bahagian kiri papan
hitam.
iv.
Guru kemudiannya menjelaskan bahagian yang bakal dicari dalam aktiviti
cerpen Biarkan Samudera ini iaitu :-
-
Tema/Persoalan
-
Watak perwatakan
-
Latar
-
Nilai dan gaya bahasa
-
Pengajaran
|
|
|||
Fasa 2 :
Transisi
2 Minit
Guru
menjelaskan bagaimana kumpulan boleh berfungsi
|
i.
Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan.
ii.
Guru membahagikan murid menggunakan warna kertas manila yang berbeza.
iii.
Teknik pembelajaran kali ini adalah dinamakan teknik jigsaw II.
iv.
Guru menjelaskan bahawa, setiap orang murid di dalam kumpulan tersebut
akan mendapat sampul surat.
v.
Terdapat 5 bahagian penting KOMSAS dalam sampul surat tersebut.
vi.
Setiap orang murid perlu mencabutnya dan menjadi ’juru’dalam subunit
sesuatu topik.
vii.
Setiap orang murid atau ’juru’ diberikan masa untuk membaca dan mengumpul
maklumat.
viii.
Seterusnya, selepas 5 Minit, akan berlangsungnya aktiviti soalan jawab di
mana, setiap’juru’ akan bergilir – gilir menjelaskan ilmu mereka, dan
manakala murid yang lain dalam kumpulan tersebut akan mencatatkan bahgian
yang sedang dibincangkan dalam peta minda yang diberikan.
|
|
|||
Fasa 3 : Kerja
kumpulan
15 Minit
Guru memantau
dan membantu usaha pelajar
|
i.
Guru kemudiannya memantau dan memberikan masa yang sesuai kepada murid
untuk melaksanakan sesi membaca dan menyerap maklumat.
ii.
Guru juga akan memaklumkan bahawa masa untuk perbincangan boleh
dimulakan.
|
|
|||
Fasa 4 : Penilaian
15
Minit
Setiap individu terlibat
|
i.
Kemudian, guru akan meminta seorang wakil daripada setiap kumpulan untuk
membentangkan ilmu atau perkara yang telah mereka perolehi sebagai guru.
ii.
Guru meminta murid – murid mengajukan soalan kepada ’juru’ pilihan
tersebut.
iii.
’Juru’ pilihan perlu membentangkan menggunakan peta minda yang disediakan
pada kertas sebak yang ditampalkan pada papan putih.
|
|
Melissa :
Fasa 1 : Memberitahu
1 Minit
Pengenalan dan
pembinaan isi kandungan
|
i.
Guru menjelaskan sesi pembelajaran kedua berkenaan cerpen Melissa.
ii.
Murid kedua diminta untuk menyatakan sinopsis cerpen tersebut.
|
|
Fasa 2 :
Transisi
1 Minit
Guru
menjelaskan bagaimana kumpulan boleh berfungsi
|
i.
Guru menjelaskan aktiviti yang
sama perlu dilaksanakan oleh setiap kumpulan.
ii.
Guru juga menjelaskan aktiviti
banding beza yang dijalankan pada fasa penilaian.
iii.
Guru kemudiannya menjelaskan bahagian yang bakal dicari dalam aktiviti
cerpen Melissa iaitu:-
-
Tema/Persoalan
-
Watak perwatakan
-
Latar
-
Nilai dan gaya bahasa
-
Pengajaran
|
|
Fasa 3 : Kerja
kumpulan
15 Minit
Guru memantau
dan membantu usaha pelajar
|
i.
Aktiviti mengaplikasikan proses
pembelajaran pada cerpen Biarkan Samudera pula diulang semula pada cerpen
Melissa.
ii.
Sesi pembentangan mengikut
bahagian ‘juru’ juga dilaksanakan.
|
|
Fasa 4 : Penilaian
20
Minit
Setiap individu terlibat
|
i.
Pada bahagian ini, guru
mencantumkan kerja kumpulan murid kepada 2 bahagian.
ii.
Guru menampalkan BBM dan menggunakan
konsep banding beza di mana setiap bahagian KOMSAS dalam cerpen Biarkan
Samudera dan Melissa.
iii.
Setiap komponen kesusasteraan ini
dibandingkan satu persatu bagi memudahkan murid mencerap ilmu yang telah
mereka perolehi dan mengulang kajinya semula secara lebih sistematik.
iv.
Dalam aktiviti banding beza ini,
guru turut menyelitkan unsur tatabahasa dengan meminta murid menyatakan kata adjektif yang sesuai untuk watak
utama dalam cerpen Biarkan Samudera dan Melissa.
v.
Setiap perbincangan yang
dijalankan sering dengan respon murid dalam melengkapkan lagi ruangan banding
beza tersebut.
|
|
Penutup
Kognitif :
3
Minit
|
i.
Guru kemudinnya meminta wakil murid menyatakan isi pembelajaran pada hari
ini.
ii.
Guru mengulas kedua – dua cerpen yang telah dibincangkan dan memberikan
sedikit pandangan tentang sesi pembentangan pada hari ini.
iii.
Murid diminta untuk melengkapkan peta minda mereka dan menampalnya dalam
buku latihan.
|
|
Refleksi :
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment